Opublikowany przez: Familiepl 2018-08-08 13:17:06
Autor zdjęcia/źródło: Pszczoła @unsplash
Problem pojawia się głównie wtedy, kiedy owad użądli bardzo małe dziecko, miejsce użądlenia znajduje się w okolicy głowy lub dróg oddechowych lub gdy dana osoba jest uczulona na jad owada. W każdym z tych wypadków należy niezwłocznie pojawić się w szpitalu lub natychmiast wezwać karetkę pogotowia.
Użądlenie pojedynczego owada nie powinno być groźne. Jeśli jednak pszczoła, szerszeń lub osa użądlą w okolicy jamy ustnej, języka, szyi – krtani – może dojść do spuchnięcia tych miejsc, a obrzęk zablokuje drogi oddechowe mogąc doprowadzić nawet do uduszenia. W takich przypadkach konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska (najlepiej na IP) lub w przypadku gwałtownego pogorszenia stanu – wezwanie karetki. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku osoby uczulonej na jad owada – wówczas natychmiast należy podać adrenalinę, która dana osoba powinna nosić przy sobie lub niezwłocznie wezwać pogotowie.
Konsultacja z lekarzem jest potrzebna również, gdy objawy użądlenia się nasilają – zwiększa lub nie ustępuje obrzęk, ból, jest złe samopoczucie.
Na pewno powinny nas zaniepokoić objawy jak:
– omdlenie
– bladość skóry
– spadek ciśnienia krwi
– zawroty głowy
– nudności oraz wymioty
– obrzęk języka lub twarzy
– przyśpieszone czynności serca
– wysypka na części lub na całym ciele
– uczucie ściskania klatki piersiowej
Na stronie GIS, który aktywnie angażuje się w kampanie świadomościowe i zdrowotne, znaleźliśmy również przydatny poradnik pierwszej pomocy przy użądleniach.
UWAGA: polecamy jednak działać nieco inaczej niż we wskazaniach GIS na tablicy poniżej - osobie uczulonej nie podajemy nic do jedzenia ani picia, nie podajemy też wapna.
Wzywamy pogotowie lub podajemy adrenalinę, jeśli uczulony ma przy sobie.
Do miejsca użądlenia należy przyłożyć zimny okład z lodu oraz jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe.
Gdy poszkodowana osoba nie jest uczulona, należy:
1. W przypadku użądlenia przez pszczołę, należy szybko wyciągnąć żądło, trzeba zrobić to ostrożnie, żeby nie uszkodzić woreczka jadowego, gdyż może to zwiększyć dawkę jadu
2. Miejsce użądlenia dokładnie umyć wodą z mydłem.
3. Przyłożyć zimny okład – zmniejszy obrzęk i spowolni rozprzestrzenianie się jadu.
Czytaj też:
>> Udar cieplny - jak go rozpoznać?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.